Čuvanje novca u zlatu se nastavlja dok banke nastavljaju da kupuju. Nakon što su zabeležile najviši nivo neto kupovine zlata u 2022. godini, centralne banke su nastavile 2023. tamo gde su stale.
Grafikon: Centralne banke nastavljaju da kupuju zlato u Januaru 2023.
Centralne banke širom sveta su u januaru svojim zlatnim rezervama dodale još neto 77 tona. To pokazuju najnoviji podaci koje je sakupio Svetski savet za zlato. To je bio rast od 192% na mesečnom nivou u odnosu na decembar. Taj procenat je iznad raspona od 20-60 tona prijavljenih kupovina tokom poslednjih 10 uzastopnih meseci neto kupovine.
Izveštaj o kupovini zlata od 45 tona od strane Singapura u januaru, povećao je brojke sa prvobitno prijavljene 31 tone.
Centralna banka Turske je najveći kupac zlata 2022. godine
Centralna banka Turske bila je najveći kupac 2022. godine. Ona je nastavila da dodaje zlato svojim rezervama uz još jednu kupovinu od 23 tone u januaru. Turska sada drži 565 tona zlata. Čuvanje novca u zlatu je kritično za ovu zemlju.
Turska se bori sa podivljalom inflacijom koja se povećala na čak 85% prošle godine, a bila je na 64% u decembru. Turska lira je prošle godine devalvirala za skoro 30%. U međuvremenu, je cena zlata u lirama porasla za 40% na godišnjem nivou.
Kina – tajni kupac zlata
Kina je prijavila još jedno povećanje svojih zlatnih rezervi za 14,9 tona pored 62 tone prijavljenih između novembra i decembra 2022.
Kineska centralna banka je akumulirala 1.448 tona zlata između 2002. i 2019. godine. Onda je iznenada utihnula sve dok nije nastavila sa izveštavanjem u novembru 2022. Mnogi spekulišu da su Kinezi nastavili tajno da dodaju zlato svojim fondovima tokom tih godina.
Uvek su postojale spekulacije da Kina drži mnogo više zlata nego što zvanično otkriva. Mnogi pretpostavljaju da Kina drži nekoliko hiljada tona zlata „van knjiga“ u posebnom entitetu koji se zove Državna uprava za devize. Pretpostavlja se da su te rezerve zlata dostigle 2.025 tona.
Povećanja zaliha zlata u centralnim bankama
Prošle godine došlo je do velikih neprijavljenih povećanja zaliha zlata u centralnim bankama. Centralne banke koje često ne prijavljuju kupovinu uključuju Kinu i Rusiju. Mnogi analitičari veruju da je Kina tajni kupac koji pravi zalihe zlata kako bi minimizirali isloženost dolaru.
Evropska centralna banka je u januaru prijavila povećanje svojih zaliha zlata za skoro 2 tone. Prema SSZ-u, to se odnosilo na ulazak Hrvatske u evrozonu. Ulazak nove zemlje zahteva da nova članica prenese određenu količinu zlata u Evropsku centralnu banku. Da bi izvršila transfer, Hrvatska je kupila dve tone u decembru.
Narodna banka Kazahstana povećala je svoje čuvanje novca u zlatu za skromnih 3,9 tona u januaru. Međutim, u novembru i decembru je prodala preko 30 tona.
Jedini istaknutiji prodavac u januaru bio je Uzbekistan sa smanjenjem zlatnih rezervi za 12 tona.
Nije neuobičajeno da banke koje kupuju iz domaće proizvodnje – kao što su Uzbekistan i Kazahstan – naizmenično kupuju i prodaju.
Svetski savet za zlato predviđa da će centralne banke nastaviti da kupuju zlato 2023., ali stopa kupovine neće dostići rekordni nivo iz 2022. Ipak, očekuje se da će se boriti da dostignu nivo iz prošle godine.
Ukupna kupovina zlata centralnih banaka u 2022. godini iznosila je 1.136 tona. To je bio najveći rekordni nivo neto kupovine još od 1950. godine, uključujući i suspenziju konvertibilnosti dolara u zlato 1971. 2022. godina je 13. godina zaredom neto kupovine zlata centralnih banaka.
Čuvanje novca u zlatu i dva glavna pokretača kupovine zlata
Prema Svetskom savetu za zlato, postoje dva glavna pokretača koji stoje iza kupovine zlata centralne banke – njegov učinak u vreme krize i njegova uloga kao dugoročnog skladišta vrednosti.
Stoga nije iznenađujuće da su u godini, u kojoj su vladale geopolitička neizvesnost i divlja inflacija, centralne banke odlučile da nastave da dodaju zlato u svoje kase ubrzanim tempom.
Globalni rukovodilac istraživanja Svetskog saveta za zlato, Huan Artigas, je izjavio da velike kupovine naglašavaju činjenicu da zlato ostaje važna imovina u globalnom monetarnom sistemu. Čuvanje novca u zlatu osigurava vrednost valute.
„Iako zlato više ne podržava valute, ono se i dalje koristi. Zašto? Zato što je to pravo bogatstvo“, rekao je on.