Investiciono srebro i zlato mogu pomoći da zaštitite svoje bogatstvo u vremenima ekonomske neizvesnosti. Uprkos konfuziji zbog slabosti zlata suočenog sa visokom inflacijom, cena je završila 2022. godinu u osnovi nepromenjena. Investiciono srebro je poraslo.
Ta burna godina je uključivala rat, inflaciju, agresivni ciklus povećanja kamatnih stopa, ogroman skok američkog dolara, i krah i na kripto tržištima i na berzama. Do kraja godine, od glavnih investicionih klasa, samo su nafta i srebro zabeležili dobitke.
Krah kripto banke Silvergejt
Pre neki dan, najveća kripto banka, Silvergejt, je objavila planove za obustavljanje delovanja, tj. ide u likvidaciju.
Sa usponom kriptovaluta i oklevanjem tradicionalnih banaka da rade sa nestabilnim sektorom, Silvergejt se etablirao kao jedan od najvažnijih partnera za ovu novu industriju. Radili su sa najvećim kripto kompanijama, od Koinbejs-a do FTX-a. Njihov ključni klijent FTX je prošlog novembra propao i otišao u stečaj.
Iako ovo ne najavljuje propast kripto valuta, ipak nas podseća na to da je bolje ulagati u pravu imovinu, kao što su investiciono srebro i zlato.
Ulaganje u srebro i zlato
S obzirom na izazove usporavanja globalne ekonomije, stalne geopolitičke tenzije i zabrinutost oko vrednosti kapitala, izgledi za akcije u bliskoj budućnosti su postali neizvesni. Osim toga, stalne visoke kamatne stope takođe sprečavaju rast.
Usred svega toga, možda je pravo vreme da investitori razmisle o dodavanju zlata i srebra u portfolio. Ovi plemeniti metali imaju tendenciju da daju dobre rezultate, posebno u teškim vremenima.
Investiciono srebro i zlato imaju različitu dinamiku koja reguliše kretanje cena. Takođe, ova investiciona sredstva imaju vrlo malu ili nikakvu korelaciju sa kretanjem indeksa kapitala, što ih čini dobrim diversifikatorima za portfolio investitora.
Zlato i srebro mogu da budu dobri dodaci svakom portfoliju i ukupnoj alokaciji sredstava.
Dodavanje srebrnog sjaja portfoliju
Srebro igra više uloga kao plemeniti metal. Prema Institutu za srebro, 49% potražnje za srebrom je za industrijsku primenu. Fizički novčići, ulaganja u srebrne poluge i ETF-ove čine još 31% potražnje, dok ostatak dolazi od nakita i srebrnog pribora.
S obzirom na ovaj profil tražnje, vidi se da su cene srebra više povezane sa učinkom privrede nego što su povezane sa tržištima akcija. Istorijski trend pokazuje da postoji zanemarljiva korelacija između akcija i srebra. Dakle, to nudi dobar prostor za diversifikaciju.
Srebro se u velikoj meri koristi u tehnologijama novog doba kao što su solarni paneli, električna vozila, elektronski uređaji, farmaceutski proizvodi i prečišćavanje vode. Sve to privlači značajnu pažnju vlade i industrije pa obim potražnje, a samim tim i cena, izgledaju robusno.
Takođe, nije lako povećati ponudu srebra zbog čega će cene verovatno naći dobru podršku. Kao što je gore navedeno, investiciono srebro je jedno od retkih investicionih sredstava koje je zabeležilo porast u 2022.
Sjaj zlata
Zlato je, s druge strane, dobra zaštita od inflacije. U 13 od poslednjih 17 kalendarskih godina od 2006., zlato je udobno pobeđivalo inflaciju. Kao dragocena roba, ono pomaže u diversifikaciji portfolija.
Zlato, takođe, nema korelaciju sa kapitalom i investicijama sa fiksnim prihodom. Tokom nestabilnih tržišta, ekonomskog usporavanja i geopolitičkih tenzija, zlato obično ima tendenciju da daje snažan prinos.
U vreme kada su procene vrednosti kapitala na višoj strani i imajući u vidu potencijalne izazove globalne ekonomije, zlato i srebro mogu biti sigurno utočište. Oni omogućavaju diversifikaciju i zaštitu portfolija investitora.
Kako su se kretale cene plemenitih metala
Za potrebe analize, razmotrimo podatke za poslednjih 15 godina. Nakon godina ubrzanih aktivnosti na globalnim tržištima, 2008. godinu je obeležila globalna finansijska kriza.
Iako su akcije negde pale za više od 50%, srebro je korigovano samo za nešto više od 7% te godine. Zlato je poraslo za 26%.
Nakon ove faze, kada su se tržišta akcija oporavila i ojačala 2009. i 2010., srebro je isporučilo značajnih 51% i 71% prinosa u tim godinama.
Zlato je dalo prinos na nivou od 20% u istom vremenskom okviru. U narednim godinama, i investiciono srebro i zlato su dali dobru zaštitu portfoliju.
Tržišne aktivnosti u 2022. su takođe pokazale da prisustvo zlata i srebra pomažu u zaštiti portfolija kada druge klase imovine postanu nestabilne.
Grafikon: Učinak investicionih sredstava u 2022. (srebro 3.7%, zlato -0,4%)
Kako investitori treba da pristupe plemenitim metalima
Kao što je ranije pomenuto, niska korelacija plemenitih metala – zlata i srebra – sa akcijama predstavlja dobar razlog za diversifikaciju, pomažući u očuvanju vrednosti portfolija.
Iako zlato, a posebno srebro, imaju tendenciju da nadmašuju akcije u određenim fazama tržišta, investitori ne bi trebalo da preteruju u ulaganju. Kao deo alokacije sredstava, preporučuje se da 10% portfolija bude usmereno na zlato, a oko 5% na investiciono srebro.
Takođe, ove brojke mogu taktički da se menjaju na osnovu tržišnih uslova i na osnovu mišljenja finansijskih savetnika. Ovo nisu rigidni brojevi. Oni moraju da se određuju na osnovu obrasca alokacije sredstava ukupnog portfolija, apetita za rizikom, vremenskog horizonta do ciljeva i tako dalje.