- Investiciono zlato je poraslo pošto je rast dolara pauziran[1].
- Spot zlato je poraslo za 0,6% na 1.631,89 dolara za uncu. Cene su u ponedeljak dostigle najniži nivo od aprila 2020. od 1.620,20 dolara.
- Spot srebro je poraslo za 1% na 18,52 dolara za uncu, platina je porasla za 0,5% na 855,91, a paladijum je bio stabilan na 2.046,84 dolara.
Investiciono zlato i povlačenje dolara, zlato je u utorak poraslo pošto je rast dolara pauziran. Međutim, cene su se držale blizu najniže vrednosti u poslednje 2 i po godine. To je zbog očekivanja daljeg pooštravanja politike od strane Fed-a u svojim naporima da uguši rastuću inflaciju.
Cene zlata 26. septembra 2022.
Spot cena zlata je porasla za 0,6% na 1.631,89 dolara za uncu. Cene su u ponedeljak dostigle najniži nivo od aprila 2020. od 1.620,20 dolara.
Američki zlatni fjučersi su porasli za 0,3% na 1.638,1 dolara. Indeks dolara je pao za 0,2% ublažavajući vrhunac od dve decenije na prethodnoj sesiji.
Zvaničnici Fed-a su u ponedeljak smanjili rastuću volatilnost na globalnim tržištima, od pada američkih akcija do valutnih turbulencija u inostranstvu. Oni su izjavili da njihov prioritet ostaje kontrola domaće inflacije.
Povećanje stopa povećava oportunitetne troškove držanja zlatnih poluga, na koje se ne plaća kamata, dok istovremeno pojačavaju dolar.
Globalni ekonomski rast se usporava više nego što je bilo prognozirano pre nekoliko meseci nakon ruske invazije na Ukrajinu. To je zato što energetska i inflatorna kriza rizikuju da prerastu u recesiju u velikim ekonomijama, saoštio je u ponedeljak OECD[2] Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj.
Zlato nastavlja da igra ključnu ulogu u kineskom monetarnom i finansijskom sistemu
Kineski neto uvoz zlata preko Hong Konga skočio je skoro 40% u avgustu na najviši nivo u poslednje četiri godine, pokazali su podaci u ponedeljak. Potražnja nastavlja da se oporavlja u ovoj zemlji koja je najveći svetski potrošač metala.
Vodeći kineski ekonomista iz jedne od vodećih tercijarnih institucija u zemlji je istakao nezamenljivu ulogu zlata u savremenom kineskom monetarnom i finansijskom sistemu.
„Zlato je izuzetno drevna i važna finansijska imovina i igralo je jedinstvenu ulogu u celokupnoj istoriji finansijske evolucije. Do danas, zlato je i dalje važan oblik rezervnog novca za centralne banke različitih zemalja. Ono predstavlja konačni medijum plaćanja za međunarodna poravnanja.“, izjavio je Ehang Ksiaoian, profesor sa Instituta za finansije Univerziteta Tsinghua.
On je dodao da investiciono zlato takođe igra važnu ulogu u monetarnoj politici kineske centralne banke i u otvaranju i reformi njenih deviznih tržišta. Ulaganja rezervi centralne banke mogu da nagoveste globalno makroekonomsko stanje, tržišne trendove i geopolitički rizik. Usred različitih neizvesnosti današnjeg sveta i svakodnevnog porasta nesigurnih faktora, zlato može da ispuni stratešku misiju suočavanja sa neizvesnošću i traženja sigurnosti.
Zlatne rezerve omogućavaju zemljama da imaju veću suverenu nezavisnost i nezavisnost delovanja tokom kriza. U budućnosti, prednosti monetarne prirode i suštinske stabilne vrednosti zlata će postati još očiglednije.
„Zlato je jedina nedužnička monetarna imovina koja igra nezamenljivu ulogu tokom finansijske krize, rata i katastrofe. Takođe je važno i za zaštitu finansijske sigurnosti“, rekao je Ehang Iongtao, glavni sekretar CGA [3] Kineskog udruženja za zlato.
SPDR Zlatni fond i cene plemenitih metala
Udeo SPDR zlatnog fonda, najvećeg svetskog berzanskog fonda zaštićenog investicionim zlatom, pao je za 0,40% na 943,47 tona u ponedeljak sa 947,23 tone u petak.
Spot srebro je poraslo za 1% na 18,52 dolara po unci, platina je porasla za 0,5% na 855,91 dolara, a paladijum je bio stabilan na 2.046,84 dolara.
Izvori:
[1] investiciono zlato i povlačenje dolara
[2] Organisation for Economic Co-operation and Development – osnovana 1960 sa sedištem u Parizu
[3] China Gold Association