Klijenti uvek imaju mnogo opravdanih pitanja o metalima i tržištima plemenitih metala. S vremena na vreme treba obratiti pažnju na ta pitanja i pružiti odgovore. U ovom tekstu ćemo uraditi pregled cene zlata i srebra i premija na cene.
Šta su premije?
Premija je jednostavno cena koju kupac plaća preko spot vrednosti novčića ili poluge. Premija obično pokriva troškove prerade, proizvodnje, distribucije i skladištenja. Baš kao i spot cene, premije na zlato ili srebro takođe variraju u zavisnosti od tržišnih uslova. Jedan ključni faktor su ponuda i potražnja. Recimo, potražnja povećava spot cenu kao i premije u odnosu na spot. Ima i drugih faktora.
Grafikon: Spot cene zlata nasuprot premije 2020-2022
————- premija ————- spot cena zlata
Kao što se vidi u grafikonu, fizička premija zlata i spot cena zlata su često u obrnutoj korelaciji. Drugim rečima, svaki put kada želite da kupite zlato (kada je spot cena jeftinija), izgleda da premija eksplodira na više.
Kuda trenutno idu srebrne premije?
U ovom trenutku izgleda da su premije niže, posebno za srebro. Veleprodajno tržište je stabilnije nego što je bilo tokom poslednje tri godine.
Proizvođači privatno kovanih novčića i zlatnih i srebrnih poluga pojačavaju proizvodnju. Istovremeno, kupovina i ulaganje investitora su se smanjili u novembru i decembru. Ovo je omogućilo da se zalihe plemenitih metala i ključnih proizvoda trgovaca i dilera konačno oporave.
Lekcija iz proteklih nekoliko godina je da su premije za poluge prilično osetljive na fizičku ponudu i potražnju. Ovo je u suprotnosti sa Njujorškom berzom (COMEX) i njihovom papirnom cenom srebra i zlata. Izuzetna potražnja za fizičkim zlatom i srebrom naizgled nije imala uticaja na cene zlata na fjučers tržištima. Bar ne do nedavno.
Trezori, koji podržavaju trgovačke berze, su prijavili kontinuirani pad zaliha, a zvona za uzbunu su počela da zvone. Geopolitička previranja i pad poverenja investitora u finansijska sredstva ostaju glavni pokretači. Sledeći talas investitora koji će da traže bezbednost fizičkog metala možda nije tako daleko u budućnosti.
Gde idu cene zlata i srebra u narednim mesecima?
Istina je, naravno, da se ne zna. Ako su tržišta fjučersa ispravno funkcionisala kao sredstvo za pošteno određivanje cena i odgovorila kako se očekuje na ponudu i potražnju, prognoze bi mogle da budu preciznije. Međutim, kada dodate uticaje kao što su manipulacija tržištem, algoritamsko trgovanje i leveridž, smer cene zlata i srebra postaje mnogo teže da se predvidi.
Leveridž (leverage) je mehanizam trgovanja koji investitori koriste za povećanje učešća na tržištu.
Za investitore je najbolje da razmišljaju koristeći verovatnoće. Znači, veća je verovatnoća da će se fizičke cene zlata i srebra tokom vremena kretati na više nego na niže.
Da li će stopa Federalnih rezervi ometati tržišta plemenitih metala?
Metali su posebno pogodni za vreme u kojem živimo. Inflacija cena je sve samo ne prolazna, kao što je Džerom Pauel, predsedavajući Fed-a, smešno tvrdio. Ove godine, Pauel je konačno priznao inflaciju cena kao ozbiljan problem, a Fed je odgovorio povećanjem kamatnih stopa. To je ojačalo američki dolar u odnosu na druge glavne valute.
Trenutna američka monetarna politika pokušava da se bori protiv inflacije koju ona stvara izazivanjem recesije i veće nezaposlenosti. Situacija je bila jako teška za nekretnine, akcije i obveznice u 2022. godini.
Godina koja je pred nama, 2023., može biti još gora za konvencionalna tržišta. Fed je proveo većinu poslednjih 15 godina podstičući zavisnost od nultih kamatnih stopa na tržištima. Oni to neće da poprave bez nanošenja ogromne količine bola investitorima.
Posmatrači Fed-a prate svaku reč Džeroma Pauela ne bi li videli znake da dolazi zaokret. Istorijski gledano, političari i bankari sa Volstrita koji kontrolišu Fed imaju nisku toleranciju na bol. Stoga se može očekivati da će Fed u nekom trenutku preokrenuti svoju politiku i krenuti nazad ka monetarnom ublažavanju. Možda će Kongres da nastavi sa finansijskom podrškom tako što će svima da pošalje još jednu rundu čekova.
Razlike između posedovanja plemenitih metala i ulaganja u berzu
Kao materijalna imovina u vašem posedu, zlatne i srebrne poluge nemaju rizik druge strane. Ne mogu da bankrotiraju ili zakasne sa plaćanjem. Poluge ne čine prevare i ne donose strašne odluke. Ne oslanjaju se čak ni na struju niti na internet za svoje postojanje.
Privatni, prenosivi i trajni novčići, zlatne i srebrne poluge su vremenski testirana zaštita od centralnih bankara koji su van kontrole. Oni su zaštita od neprijateljskih političara, od loših ulaganja koje štete životnoj sredini, društvu i upravljanju (ESG – environment, social, and governance investment). Takođe štite i od drugih zabrinjavajućih događaja koji trenutno slabe izglede za većinu konvecionalnih investicionih sredstava.
Važno je napomenuti da su pad poverenja i nestabilna monetarna i fiskalna politika dugoročni trendovi kojima se ne nazire kraj. Zbog toga su metali nadmašili akcije u poslednje dve decenije.
Od pisanja ovog teksta, indeks S&P 500 je porastao za 180% od januara 2000. godine (indeks koji prati učinak 500 velikih kompanija na berzama u SAD). Cene zlata su znatno porasle u istom periodu. One su porasle za 540%, a srebro je poraslo za 350%.