Zlato/Srebro Autor Filip Strajbl
Filip Strajbl, glavni tržišni strateg u Blu Lajn Fučurs, navodi da je prošla nedelja bila teška za sve klase investicionih sredstava na tržištu. Jedna po jedna su padale. Rasprodaja tehnololoških investicionih sredstava se prelila na kriptovalute i na kraju pronašla svoj put do plemenitih metala. Uzrok ovoga su izgleda reakcije raznih zemalja na naglo rastuću inflaciju. SAD su odlučile da pobede inflaciju nalažući FED-u da agresivno podiže kamatne stope na račun vlasnika kuća i berze. Taj novi trošak kapitala je glavni razlog zašto je Nazdak (Nasdaq) pao za 29% od prošlog novembra.
Autor zatim dodaje da je kineska strategija za borbu protiv inflacije da smanji potražnju produžavanjem karantina, koje je u suštini opteretilo industriju metala. Kina čini 54% globalne potražnje za bakrom. S druge strane, Kina ne može da poveća troškove pozajmljivanja. To je bilo evidentno kada je nedavno njen četvrti po veličini građevinski investitor kasnio sa isplatom svojih obveznica.
Dnevni grafikon bakra
Dnevni grafikon srebra
Dnevni grafikon odnosa zlato/srebro
Strajbl nastavlja da objašnjava korelaciju između bakra i srebra analizirajući grafikon tehničke analize. Period na koji se fokusira je od 18. aprila. U tom trenutku, korelacija između bakra i srebra je nadmašila odnos zlata i srebra, što je rezultiralo probijanjem odnosa zlato/srebro. Stoga, ako neko drži srebro, učinak će verovanto odražavati učinak bakra.
Pored toga Strajbl ukazuje na još jedan važan faktor u investicionom prostoru plemenitih metala, a to je ljudsko ponašanje. On navodi da je u svom dugogodišnjem iskustvu u komunikaciji sa hiljadama špekulanata plemenitih metala primetio određenu pojavu vezanu za mentalitet investitora.
Zlato i srebro su, nažalost, ponekad žrtve i različitih ponašanja investitora na tržištu. Pojedinci koji ulažu u Nazdak i tehnologiju često ulažu u kriptovalute, kao i matične kompanije unutar Nazdak-a. Strajbl navodi da oni ulažu u kriptovalute da bi se „borili protiv inflacije i pronašli sigurnost u pouzdanom dugoročnom skladištenju vrednosti“. Investitori sličnog mentaliteta ulažu i u zlato i srebro. Stoga, kada se desi rasprodaja od 29% na Nazdak-u dolazi do kraha u kriptovalutama. Taj krah zatim izaziva stanje panike u ljudima što rezultira stavom „prodaj sve“.
Međutim, nekoliko scenarija verovatno mogu ići u korist zlata i srebra ove godine. Prvi takav scenario bi mogao biti zaokret u kineskoj politici zaključavanja što bi povećalo vrednost bakra i srebra. Drugi je da Fed odobri još dva povećanja kamatne stope od 50 baznih poena, a zatim shvati štetu nanetu berzi i smanji stope. To bi izazvalo novi rast zlata. Treći i najmanje verovatan ishod je da investitori u kriptovalute shvate da ono u šta ulažu je samo kompjuterski kod. Tada bi svoj vredni kapital počeli da vraćaju u tradicionalna sigurna utočišta kao što su zlato i srebro.
Strajbl zaključuje da plemenitim metalima predstoje dobri berzanski dani tokom ove godine.
Phillip Streible
Blue Line Futures