Kitco novine izveštavaju da se predviđa da će trend kretanja cena zlata i srebra ostati u konsolidovanom obrascu bočnog kretanja, iako su vrednosti trenutno na visokom nivou. Naime, porast cena plemenitih metala će sprečiti centralne banke širom sveta koje zatežu svoje monetarne politike.
Navodi se da je cena zlata već nedeljama u rasponu od $1.900 do $1.960 i da je cena srebra od $24 do $26. Trenutno su oba plemenita metala na vrhu, ali se očekuje nastavak horizontalnog trenda.
Zlato 11. aprila 2022:
Srebro 11. aprila 2022:
Izveštaj Kristofera Vekija (Christopher Vecchio), višeg tržišnog analitičara sa DailyFX.com
U svom izveštaju 5. aprila Kristofer Vekio navodi da postoje dobri razlozi za skakanje cena plemenitih metala u prvom kvartalu ove godine, a to su rusko-ukrajinska kriza i poremećaj u globalnom lancu snabdevanja. Međutim, on ne očekuje velike promene u ceni zlata i srebra ukoliko rat ostane u granicama Ukrajine.
Po njemu postoje dve mogućnosti: jedna je da u nepromenjenoj političkoj situaciji cena zlata nastavi bočno kretanje jer će centralne banke pokušavati da suzbijaju inflaciju povećanjem kamatnih stopa, a druga je da će cena zlata pasti u slučaju da se rat zaustavi i da se inflacija obuzda.
On dodaje da će pritisak na zlato ostati i u slučaju okončanja rata. Tada bi sankcije prema Rusiji mogle biti ukinute, što bi uklonilo pritisak na lanac globalnog snabdevanja. To bi zauzvrat smanjilo inflatorna očekivanja, a prinosi na obveznice bi počeli da rastu uz obećano povećanje kamatnih stopa.
Vekio nastavlja da objašnjava da zlato, kao i drugi plemeniti metali, ne daje dividende ili prinose te je zbog toga porast prinosa na obveznice za njega problem. Drugim rečima, kada druga vrednosna sredstva pružaju prinose prilagođene riziku, ili čak opipljivi gotovinski tok u vreme visoke inflacije, onda vrednosna sredstva kao što je zlato gube na privlačnosti. Zlato je dugotrajno investiciono sredstvo kao što su obveznice sa nultim kuponom. (Obveznica sa nultim kuponom ne isplaćuje dividende/kupone po periodu, već se umesto toga prodaje uz popust od nominalne vrednosti).
Izveštaj takođe navodi da postoje nagoveštaji da će sankcije protiv Rusije oslabiti svetsku hegemoniju američkog dolara te navesti mnoge države da ga napuste i da se okrenu zlatnim rezervama. Međutim, takve promene se ne očekuju u sledećem kvartalu niti čak ove godine jer se još uvek 40% globalne trgovine odvija u dolarima (i još 35% u evrima).