loader image

Investiciono zlato || Golden Space || Cena zlata

Finansijska krizaKorelacija japanskog jena i zlata

Jen je japanska valuta uvedena 1871. godine. Reč ‘jen’ znači ‘krug’ ili ‘okrugao objekat’. Valutom upravlja Centralna banka Japana u Tokiju, a međunarodna oznaka je JPY. Kao i američki dolar i euro, jen je fijat novac. Međutim, pošto je to valuta jedne od najvećih ekonomija na svetu, i jen se koristi kao rezervna valuta zajedno sa američkim dolarom, eurom i britanskom funtom. Jen je treća valuta po obimu trgovine na deviznom tržištu, posle dolara i eura. Štaviše, jen je druga rezervna valuta po veličini na svetu.

https://www.orbex.com/blog/en/2016/08/gold-yen-correlation-worth-knowing

 

Jen i zlato

Jen je jedna od najvažnijih alternativa američkom dolaru. Zato često postoji pozitivan spoj između zlata i jena. Oba vrednosna sredstva su u negativnoj korelaciji sa dolarom i oba se smatraju sigurnim utočištem. Ali ipak taj odnos između jena i zlata nije uvek savršen. Naime, zlato nije samo alternativa za američki dolar, nego je altrernativa za čitav monetarni sistem fiat valuta. Samim tim u nekim slučajevima i jen i dolar u isto vreme gube naspram zlata.

Grafikon korelacije jena i zlata:

 

Interesantno je da investiranje u zlato ili trgovina njime znači trgovinu sa valutnim parom jen/dolar. Kao primer, treba pogledati sledeći grafikon (jen/dolar su crveno-zeleni, a zlato je sivo):

 

Da li je jen sigurno utočište?

Neki ekonomisti smatraju da je razlog za korelaciju ova dva vrednosna sredstva taj što se i zlato i jen smatraju investicijama sigurnog utočišta. Postoji teorija da kada investitori traže sigurno utočište, onda kupuju zlato i jen u jednakoj tržišnoj proporciji. Obzirom da Japan ima najveći odnos duga prema BDP-u u razvijenom svetu, kako jen može da bude sigurno utočište? Neki autori objašnjavaju to činjenicom da najveći deo japanskog duga pripada građanima, korporacijama i japanskoj centralnoj banci. Američki dug, međutim, uglavnom pripada stranim poveriocima.

 

Veličina deviznog tržišta naspram veličine tržišta zlata

Svake tri godine, Međunarodna banka poravnanja (Bank of International Settlement „BIS„)[1] obavlja anketu o prometu deviznog tržišta.

Recimo izveštaj ankete 2016. godine je pokazao da je ukupna dnevna razmena deviza bila oko $5 triliona. Važno je naglasiti da jen, koji ide u paru sa dolarom, predstavlja deo od $1 triliona.

 

Poslednji BIS izveštaj za 2019. godinu je pokazao da je dnevna trgovina devizama dostigla $6.6 triliona, što predstavlja porast od 2016. godine.

COMEX tržište zlata, koje utiče na svetsku cenu zlata, trguje sa otprilike 260.000 ugovora dnevno. To otprilike iznosi oko $34 milijarde dnevnog obrta u zlatu.

Znači veličina deviznog tržišta, a naročito jen/dolar para, je daleko veća od tržišta zlata, upravo zbog toga se jen/dolar par smatra glavnim faktorom za određivanje cene zlata. Nije potpuno jasno koji mehanizam učesnici na tržištu koriste da bi ova korelacija postojala. Možda su u pitanju neki trgovinski algoritmi koji, recimo, prate kretanje jen/dolar para, a brokeri ga koriste za donošenje odluka o kupovini/prodaji zlata.

Sve u svemu, korelacija zlata i jena može da bude od velike koristi za investitore i trgovce jer potencijalno ukazuje na neke mogućnosti koje bi bile propuštene da se ne uzmu u obzir grafikoni i zlata i jena.

 

[(0) / (0)]
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Kategorije

Kalendar

јануар 2025.
ПУСЧПСН
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je prazna
    Call Now Button