loader image

Investiciono zlato || Golden Space || Cena zlata

Finansijska krizaProjekat globalne baze podataka za zlatne poluge
Globalna baza podataka

4. april 2022.

projekat-globalne-baze-podataka-za-zlatne-polugeDve velike organizacije koje okupljaju kompanije za rudarenje, obradu i trgovinu zlatom nameravaju da stvore bazu podataka zlatnih poluga baziranu na blokčejn tehnologiji. To bi omogućilo praćenje porekla i kretanja zlatnih poluga po celoj planeti. Namera je da se spreči trgovina ‘lažiranih’ metala i da se omogući dostupnost informacija o poreklu poluga.

Reuters javlja da je planirano da se zlato ‘kriminalnog’ porekla isključi iz opticaja na glavnom tržištu. Naime, godišnje se kršenjem zakona izvlače milijarde dolara preko zlata od strane raznih gospodara ratova i trgovaca drogom. Dalje se navodi da, na primer, mnogo poluga napravljenih od zlata sa ilegalnog tržišta i sa lažiranim logotipovima velikih rafinerija uđu na tržište da bi se ‘oprao’ švercovani ili ilegalni metal.

 

Svetski savet za zlato

Londonsko udruženje za zlatno tržište (London Bullion Market Association – LBMA) i Svetski savet za zlato (World Gold Council – WGC) navode da neki glavni učesnici na tržištu zlata nameravaju da proslede informacije o svojim aktivnostima u zajedničku bazu podataka za sprovođenje pilotskog projekta jedinstvene baze podataka. Taj projekat skupljanja informacija bi trebao da preraste do globalnog nivoa što bi investitorima i trgovcima zlata omogućilo dostupnost informacija o poreklu poluga plemenitog metala kojim trguju. Dobrovoljci za lansiranje ovog projekta su rudarske kompanije Barik i Njumont (Barrick i Newmont), rafiinerije Metalor i MKS PAMP, i prevoznici Brinks i Lumis (Loomis).

Dve kompanije – aXedras i Pir Ledžer (Peer Ledger) – će voditi navedeni blokčejn registar baze podataka. Oni će registrovati i pratiti zlatne poluge od njihovog porekla preko kompletne hronologije transakcija. Za početak, projekat će se samo baviti polugama od jednog kilograma umesto recimo veleprodajnim polugama od 400 unca kojima banke često trguju.

Iako je dosta učesnika na zlatnom tržištu izrazilo oprez u vezi predavanja svojih podataka, mnoge rudarske kompanije, banke i rafinerije koje su članice Londonskog udruženja za zlatno tržište i Svetskog saveta za zlato žele da ubrzaju proces sprovođenja ovog projekta. Oni smatraju da će vremenom tako kontrolisano zlato steći prednost nad neregistrovanim zlatom. Međutim, ovaj sistem ipak neće moći da identifikuje poreklo recikliranog zlata koje ulazi u njega.

https://www.mining.com/web/bullion-groups-launch-gold-bar-database-to-thwart-fraud/

 

Elektronsko praćenje i privatnost

Neki stručnjaci smatraju da bi takav registar mogao da preraste u instrument za politički pritisak na sporne državne režime. Primer bi bio bojkot određenih registrovanih poluga u nekoj banci. No, to bi onda išlo protiv prirode vrednosti zlata koja se ogleda u njegovoj potpunoj čistoći i nezavisnosti od bilo kakvih ljudskih odrednica.

Treba naglasiti da investitori koji ulažu u zlatne poluge vole svoju privatnost. Baš takva priroda vlasništva fizičkog zlata i srebra koja je ‘van mreže’ je to što je najprivlačnije. Poluge ne mogu da se prate elektronski, a u ovo vreme povećanog državnog nadzora, to poprima sve veću važnost.

Ostaje da se vidi dalji razvoj gore navedenog projekta.

 

Šta je prethodilo ovom projektu

Godine 1990. Londonsko udruženje za zlatno tržište LBMA  je podržalo međunarodni projekat sakupljanja informacija o LBMA akreditovanim zlatnim rafinerijama kojih je tada bilo 45 u 19 zemalja. Te informacije su obradili istraživači kompanije Grendon International Research (GIR).

Zatim je 1993. godine uspostavljena Svetska industrijska kolekcija zlatnih poluga. Naime, ovaj projekat su odradili GIR i N.M. Rotšild i sinovi (Australija) koji su u dvadeset godina skupili više od hiljadu standardnih, neobičnih i inovativnih poluga (od 1.000 grama i manje) od 135 rafinerija, topionica i izdavača iz 35 zemalja.

Ovaj projekat je omogućio da se uspostavi baza podataka koja se ažurira kad se akredituje nova rafinerija ili kad se izdaje nova poluga.

Ova kolekcija poluga se često izlaže na sajmovima po celom svetu tako da je dostupna javnosti. Godine 2013. kolekcija je preseljena u Nemačku da bude deo trajne postavke u Goldkammer Muzeju. Ovo je trenutno najveća kolekcija zlatnih poluga na svetu. https://www.goldkammer.de/

[(0) / (0)]
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Kategorije

Kalendar

новембар 2024.
ПУСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je prazna
    Call Now Button