Blic danas izveštava da Englezi traže zlato po Podujevu, da ga najviše ima u Boru, a da jedno nalazište obiluje srebrom. Oni takođe javljaju da je „Vestern Tetijan Rizorsez[1]“ firma koja je dobila licencu za traženje zlata na području opštine Podujevo. Srbija, naime, nema izdvojene rudnike zlata, ali se određeni procenat čistog zlata uvek nalazi u nalazištima bakra.
Pa da malo istražimo ovu temu.
Vestern Tetijan Rizorses je kompanija registrovana u Velikoj Britaniji za istraživanje i razvoj minerala fokusirana na pojas Zapadnog tetijana (Balkana). Tetijanski metalogeni pojas je geološki termin i označava zone mineralnih naslaga.
Ta kompanija je fokusirana na istraživanje velikih nalazišta zlata i bakra u magmatskom kompleksu Lece i Vardarskom pojasu. Sedište im je na Kosovu. Oni takođe procenjuju nekoliko drugih mogućnosti istraživanja u istočnoj Evropi, ciljajući glavna nalazišta zlata i bakra. Kompanijom upravlja tim eksperata u istraživanju i razvoju minerala. Na njihovom sajtu se nalazi mapa mineralnih naslaga na području Balkana ili zapadnog tetijana. Označeni su zlato, bakar, živa i cink.
Izvor: https://www.westerntethyanresources.com/
Koliko se rudnika i čistog zlata nalazi u Srbiji?
U Srbiji se istražuju mineralne sirovine na 200 lokacija. Naime, Srbija ima obilje metalnih i drugih ruda, čak 50 vrsta rude. Najrasprostranjeniji su bakar, zlato, olovo, cink, gvožđe, hrom, mangan, molibden, kobalt, kadmijum i antimon.
Najvažniji je Bor, gde se, prema proceni jedne kanadske kompanije, nalazi oko 15 miliona tona bakra i 370 tona zlata. Vrednost ove lokacije se procenjuje na oko 100 milijardi dolara.
Kineski rudarski gigant Ziđin u Boru, upravlja najvećim rudnikom i topionicom bakra u Srbiji. On je prodao Narodnoj banci Srbije 5,74 tone zlata u poslednje tri i po godine. Celokupna količina čistog zlata koja se proizvede prvo mora biti ponuđena Narodnoj banci Srbije. Tek ako ona odbije da kupi to zlato po tržišnoj ceni, ono može da se izveze i proda na tržištu. Ziđin navodi da se to do sada nije desilo te da je svo iskopano zlato ostalo u Srbiji.
Zlato se takođe nalazi kod Žagubice, Blagojevog Kamena i u koritima Peka i Timoka. Jedan od rudnika zlata nalazi se na planini Radan, Lece. Rudnik Lece u Medveđi je rudnik olova i cinka ali karakteristično ima visoke koncentracije zlata i srebra u svojim proizvodima.
Tri rudna nalazišta na Crnom Vrhu kod Žagubice sadrže 72 tone zlata. Nalazišta srebra u Srbiji nalaze se na području Karpata u Boru, Krivelji, Majdanpeku, Timoku, Blagojevom Kamenu i Peku. Srebra takođe ima i u Šumadiji na planini Rudnik. Ležišta platine u Srbiji su u Pomoravlju kod Vrnjačke Banje i Trstenika.
Prema poslednjim informacijama, Srbija je sa 38,1 tone zlatnih poluga vodeća zemlja u regionu. Ona je 54. u svetu po zlatu deponovanom u trezoru Centralne banke.
Ko investira u srpsko zlato?
Sve u svemu, rudna bogatstva su od primarnog ekonomskog značaja u Srbiji. Imajući u vidu količine rezervi i mineralnog potencijala, ti resursi će biti strateški važni u sledećim decenijama. Kao zemlja koja stotinama godina rudari zlato i bakar, trebali bi sami da eksploatišemo naše rude. Međutim, vlasti imaju opravdanje.
Prethodne godine je uloženo u istraživanje ruda više od 60 miliona evra. Znači istraživanja su skupa i traju dugo a i ne znače da će se pokrenuti vađenje rude. Pre otvaranja rudnika rade se dugotrajne kalkulacije i analize o isplativosti posla. To je razlog koji država navodi za angažovanje stranih kompanija.
U Srbiji trenutno u istraživanju ruda učestvuje oko 25 velikih kompanija sa stranim kapitalom.
Izvori:
https://www.euractiv.com/section/politics/short_news/serbia-leads-region-with-gold-reserves/
Svi lokaliteti u Srbiji:
[1] Western Tethyan Resources