Ruske rafinerije zlata i relevantna ministarstva vode pregovore o dobijanju pristupa trgovanju na Šangajskoj berzi zlata. Ovaj razvoj je rezultat zabrane prodaje ruskog zlata na berzama Zapada i suspenzije akreditacije LBMA-a.
Sa ograničenim mogućnostima prodaje zlata, ruske rafinerije se okreću Šangaju
U toku su razgovori između dve ruske rafinerije zlata, ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Ministarstva industrije i trgovine i Šangajske berze zlata, rekla je Julija Gončarenko, direktorka regulacije sektora plemenitih metala i dragog kamenja u Ministrarstvu finansija.
U suštini, ovaj proces je u toku i završava se tako da ruska preduzeća za preradu mogu da nastave sa trgovinom na Šangajskoj berzi.
Komentari su izneseni na sednici Saveta federacije o regulisanju tržišta zlata. Nekoliko ruskih banaka su već članice Šangajske berze zlata, uključujući najvećeg zajmodavca u zemlji Sberbank, i VTB i Otkritie. Članovi su i Nacionalni klirinški centar NCC i Moskovska berza.
Početkom ove nedelje, zamenik guvernera ruske centralne banke, Aleksej Zabotkin, je prokomentarisao da Rusija trenutno ne bi trebalo da kupuje više lokalno proizvedeno zlato. To je zato što to povećava ponudu novca u zemlji.. Komentar ruskog zvaničnika je bio odgovor na pitanje da li bi centralna banka mogla da podrži industriju iskopavanja zlata u zemlji. Ona bi trebalo da otkupi sav neprodati plemeniti metal.
Suspenzija akreditacije LBMA
Ranije ove godine, zemlje uključujući zemlje EU, SAD, Veliku Britaniju, Kanadu, Švajcarsku i Japan zabranile su uvoz ruskog zlata kao odgovor na rat u Ukrajini.
Londonsko udruženje tržišta poluga, LBMA, takođe je suspendovalo svoju akreditaciju ruskih prerađivača plemenitih metala. Oni su im zabranili da prodaju nove proizvode u Londonu. Suspenzija je ozvaničena 7. marta kao odgovor na situaciju u Ukrajini.
Rusko ministarstvo finansija je još u avgustu saopštilo da je ta akcija paralisala ruske aktivnosti u oblasti plemenitih metala. To je predstavljalo kritičan negativan faktor. Ovo je u suprotnosti sa onim što su mnogi analitičari nazvali uglavnom simboličnim potezom LBMA.
Rusko zlato je preusmereno u Kinu usred zabrane Zapada
Rusija je značajno povećala izvoz zlata u Kinu pošto su zapadne vlade zatvorile svoja tržišta za plemeniti metal zbog rata u Ukrajini. To je objavio u petak medij PBC pozivajući se na podatke kineske carine.
Kina je u julu uvezla rusko zlato u vrednosti od 108.8 miliona dolara. To je povećanje od 750% u odnosu na jun i povećanje od 4,800% u odnosu na isti mesec prošle godine. Tržišni stručnjaci su rekli da veruju da Rusija trenutno prodaje svoje zlato Kini uz popust od 30%. Rusija je inače drugi najveći svetski proizvođač zlata sa više od 300 tona godišnje.
Drugi stručnjaci spekulišu da bi Kina, jedan od najvećih svetskih kupaca poluga, mogla da bude samo jedna od nekoliko važnih novih destinacija za rusko zlato u Aziji i na Bliskom istoku.
Ujedinjeni Arapski Emirati, koji nisu objavili podatke o uvozu ruskog zlata 2022. godine, navedeni su kao centralno središte za prikrivanje zemalja porekla plemenitog metala.
Stručnjaci izveštavajui da su podaci kineske carine prvi niz brojki koji otkrivaju kako se ruski izvoz zlata preusmerava na istok.
Rusija je ranije ove godine klasifikovala svoje carinske podatke nakon što su sankcije Zapada, i suspenzija akreditacije LBMA-a, izazvale neke ekonomske probleme.
Izvor: