Stagflacija – stanje privrede koje karakteriše opšti skok cena uz pad proizvodnje
Stagflacija i zlato vole da se druže. Čim je zlato probilo granicu od $2.000 preko noći, rast se naglo ubrzao, kao što se očekivalo. Cena zlata je odletela 2.63% do $2.050 za uncu, a u Aziji je dostigla granicu od $2.053. U jednom trenutku zlato je čak skočilo za $82 i tako se približilo rekordnoj ceni od $2.088 iz avgusta 2020. Međutim, usled prodajnih aktivnosti na Njujorškoj berzi, zlato je dan završilo na $2.050, sa neto povećanjem od $55 tog dana. Ipak, faktori koji podržavaju visoku cenu zlata uporno traju a taj trend će se i nastaviti.
Tehnički pokazatelji su doveli investiciono zlato u stanje prekupovanja, što bi moglo da nasluti korektivno kretanje na dole do $2.000 za uncu, a čim se pročisti put do vrednosti od $2.070, krenuće porast i do $2.100. Zlatu predstoji serija vrhunaca, koji neće ići pravolinijski, ali nova zaštitna barijera cene zlata se podigla na $2.000.
Tehničke studije dalje pokazuju da će sledeća zaštitna granica biti $2.022, što se zasniva na najvišoj ceni krajem septembra 2020. Zatim sledi granica od $2.059 koja se zasniva na ostvarenoj ceni nedelju dana pošto je zlato dostiglo rekordnu visinu od $2.088. A, i pretpostavlja se da bi nova zaštitna barijera zlata, u ovoj fazi porasta, lako mogla da dostigne $2.088.
Treba napomenuti
Porast cene srebra takođe se lepo razvija. Nagli skok od 2.85% do $26.41 preko noći pokazuje velika obećanja. Vrednost investicionog srebra je dostigla $26.71 za uncu u Aziji, i kao zlato, u stanju je prekupovanja. Iako se pretpostavlja da će doći do male korekcije, srebro će nastaviti da raste do ciljne cene od $31.00 za uncu narednih nedelja.
Dodatni faktor koji podstiče rast vrednosti zlata je trenutni nivo inflacije koji je po CPI indeksu (Consumer Price Index – Indeks potrošačkih cena) porastao za 7.5% prošlog januara. Trenutni nivo inflacije je na najvišem nivou u poslednjih četrdeset godina, a verovatno će nastaviti da raste kao reakcija na rast cena nafte i hrane. Sirova nafta i dalje poskupljuje i danas je dobila nešto više od $3, što fiksira cenu po barelu na $122.77.
Sa poskupljenjem nafte raste i cena proizvodnje i transporta hrane od poljoprivrednih imanja do trpeze. Evropska Unija je, na primer, svedok još većih poskupljenja hrane jer se velikim delom snabdeva iz Ukrajine, a lanac snabdevanja je trenutno poremećen zbog geopolitičke krize.
U četvrtak 10. marta američka vlada će zvanično objaviti podatke o trenutnom stanju inflacije i, ako se uzmu u obzir prethodno navedeni podaci, očekuje se da će doći do porasta.
Dakle, zlato nastavlja da dobija na vrednosti zbog rastuće inflacije i trenutne ukrajinske krize. Kombinacija geopolitičkih tenzija i visokog nivoa inflacije nastaviće da podstiče rast cene zlata i srebra i u budućnosti. Takođe, pod velikim pritiskom prodaje na američkoj berzi investitori se odlučuju da ulažu u sredstva sigurnog utočišta kao što su zlato i srebro.