Put do $2.000 je čist
31. mart 2022.
Tržište zlata zatvara prvi kvartal 2022. godine sa najvećom dobiti otkad je ovaj plemeniti metal bio u velikoj potražnji u trećem kvartalu 2020. godine i kada je dostigao cenu od $2.060 za uncu. Zlato je dobilo više od 6% na vrednosti u prvom kvartalu što označava značajan preokret od kraja 2021. godine kada je njegova vrednost pala za 3.7%.
Ruska invazija i cena zlata
Trenutna geopolitička kriza je povećala potražnju za ovim metalom sigurnog utočišta. Neizvesnost u vezi budućeg razvoja događaja i visoka stopa inflacije su uzroci novog ulivanja investicija u ovaj sektor.
Vrednost zlata je zatim skočila zadnjeg dana prvog kvartala pošto je ruski predsednik pripretio da će obustaviti dostavu gasa ,,neprijateljskim“ zemljama ako odbiju da plaćaju u rubljama. ,,Da bi se kupovao ruski gas, mora da se otvori rubaljski račun u ruskim bankama. Plaćanje će se obavljati preko tih računa od 1. aprila. Ako se to plaćanje ne obavi, mi ćemo to smatrati neizvršenjem dužničkih obaveza što će podrazumevati prestanak važenja ugovora“, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Kao reakcija na tu izjavu, zlato je skočilo za novih $10 dostižući cenu od $1.944,40 za uncu.
Prognoza cene zlata
Edvard Moja, viši tržišni analitičar is brokerske kuće OANDA, smatra da će zlato naići na otpor na nivou od $1.970, ali ako uspe da se probije, onda će se otvoriti put do $2.000.
Blumberg Intelidžens (Bloomberg Intelligence) tvrdi da su izgledi za zlato jako dobri, naročito ako se kombinuje sa bitkoin-om. Verovatnoća nadolazeće recesije u svetu će podupirati zlato do kraja godine.
Američki strateg i broker na robnom tržištu Karli Garner navodi da je cena zlata trenutno nestalna ali da je proboj do $2.000 za uncu još uvek aktuelan. Ona smatra da, čim nestabilnost prođe, postoji mogućnost da vrednost ovog plemenitog metala pređe $2.100 ove godine.
Drugi kvartal će svakako biti obeležen ukrajinskom krizom ali i očekivanjem da se vidi kako će Federalna rezerva da se bori sa inflacijom. Naime, očekuje se da će doći do dodatnog povećanja kamatne stope u maju i junu.
Zlatne poluge i zlatne deonice
Stiv Land, portfolio menadžer iz globalne investicione firme Franklin Templeton, smatra da postoji nekoliko različitih pokretača koja bi mogla da gurnu zlato još više, naročito pošto pritisak inflacije nastavlja da raste. No on dodaje da bi investitori mogli da se skoncentrišu na zlatne deonice koje imaju potencijal da nadmaše fizički metal.
On je analizirao rudarski sektor i zaključio da je vrednost deonica potcenjen i da nije usaglašen sa tržištem fizičkog zlata. Prema njemu, zlatne deonice rudarskog sektora imaju potencijal da akcionarima otvore mogućnost dobiti nezavisno od kretanja cene zlata.
Astronomski rast inflacije u prvom kvartalu 2022. godine
Dvogodišnje otežavajuće okolnosti usled pandemije su izazvale recesiju i ogromne državne troškove. Države i centralne banke su izdvojile ogromne svote novca da bi oživele uništene ekonomije. To je dovelo do povećanog državnog duga i do devalvacije valuta širom sveta. Inflacija je zatim porasla do nivoa koji se nije video u poslednjih 40 godina. Zatim, čim se pomislilo da se stanje normalizuje, krenula je rusko-ukrajinska kriza.
Banka Federalne rezerve iz Klivlanda prognozira da će nivo inflacije u prvom kvartalu dostići 9.01% kad se uporedi sa prvim kvartalom u 2021. godini. Ovo je navodno najviši nivo rasta inflacije od 1981. godine.
Bazirano na ovom izuzetno visokom nivou inflacije, logično je da je cena zlata porasla od 2020. godine. Zlato je 1. januara završilo na $1.800,31 a danas je vredno $1.942,40. To je povećanje od otprilike $142, ili procentualno 7.58% u prvom kvartalu 2022. godine. Međutim, kad se uporedi cena zlata u januaru 2020. sa trenutnom cenom, onda se vidi povećanje od 18.1%. Inflatorni pritisci će neminovno nastaviti i neće se smanjiti u bliskoj budućnosti.