Uticaji inflacije na cene
Očekivanje da se desi globalna recesija je izazvalo haos na finansijskim tržištima. Pobesnela inflacija, rastući troškovi energije i agresivno pooštravanje politike FED-a izazvali su zabrinutost oko ekonomskog usporavanja širom sveta. Usledio je režim „prodaj sve“, a američki dolar je dobio ogromnu potražnju kao zaštita kapitala od inflacije. Strahovi od recesije su se pojačali jer je Evropa na ivici najgore gasne krize u poslednjih nekoliko decenija usred dugotrajnog rusko-ukrajinskog rata.
Dolar je dostigao najviši nivo u poslednje dve decenije i učvrstio svoju poziciju preferiranog utočišta za investitore zabrinute zbog recesije. Ovogodišnji rast realnih američkih kamatnih stopa je ključni faktor koji podržava jak dolar. Realni prinos na petogodišnji državni dug SAD ostaje negativan. Međutim, tržišta valuta imaju tendenciju da reaguju na promene, a ne na apsolutne nivoe. Očekuje se da će trenutna dinamika koja podržava dolar ostati u igri još neko vreme. SAD su relativno izolovane od neizvesnosti koja proističe iz invazije Ukrajine.
Investitori sada čekaju zapisnike sa junskog sastanka FED-a za nove naznake o verovatnoj veličini povećanja kamatnih stopa u narednim mesecima. Ako zapisnik pojača očekivanja o julskom povećanju stope za 75 baznih poena, to bi pokrenulo još jedan talas averzije prema riziku. A ako ostave otvorena vrata za rast od 50 baznih poena u septembru, podstaćiće traženje utočišta u dolaru.
Učesnici na tržištu će zatim uzeti naznake iz pomno praćenog američkog mesečnog izveštaja o tržištu rada (NFP)[1]. Ovaj izveštaj će igrati ključnu ulogu u uticaju na kratkoročnu dinamiku cena u SAD i pomoći investitorima da odrede sledeću fazu i smer kretanja cena investicionog zlata.
Na tržištu fizičkog zlata, indijski uvoz zlata u junu se skoro utrostručio u odnosu na nivoe iz prethodne godine pošto su se cene korigovale. U međuvremenu, centralna banka Zimbabvea je saopštila da će početi da prodaje zlatnike usled velike inflacije.
Prognoza kretanja cene investicionog zlata
Zlato je u utorak izgubilo više od 2% da bi još više potonulo ispod nivoa podrške od $1.800. Oštar rast dolara i rastuće kamatne stope umanjile su apetit za ovaj plemeniti metal. Zlato se trgovalo po ceni od $1.765,22 po unci 5 jula, pošto je ranije palo za čak 2,6%. Američki zlatni fjučersi su pali 2,1% na $1.763,9 po unci.
Uhvaćeno u talasu iza zlata, spot srebro je palo za 4,1% na $19,14 po unci, a platina za 2,4% na $864,23. Paladijum je, međutim, ojačao 0.6% na $1.934,43.
Izvor grafikona: fxstreet.com
Na dvevnom grafikonu, cena zlata je na svom putu da testira rastući kanal izmerenog cilja na $1.722 nakon višestrukih odbijanja u blizini kanala podrške od oko $1.815. Kontinuirano probijanje granice od $1.800, praćeno područjem potražnje od $1.785, zadržalo je prodavce u povoljnijoj poziciji.
Oživljavanje prodaje ispod ključne podrške od $1.750 će podstaći ‘medvede’[2] da preuzmu gore pomenuto ograničenje od $1.722. Dnevno zatvaranje tržišta iznad kanala podrške sada na $1.817 je od ključnog značaja za održavanje obnovljenog rasta cena investicionog zlata.
Izvor: https://www.nasdaq.com/articles/precious-gold-drops-over-2-in-selloff-sparked-by-strong-dollar
Izvor grafikona:
[1] Mesečna mera zdravlja američkog tržišta rada koju objavljuje Biro za statistiku rada
[2] Trgovci koji obaraju cene