Rojters piše da ubrzana kupovina zlata centralnih banaka podiže globalnu potražnju. Centralne banke širom sveta gomilaju zlatne rezerve vrtoglavom brzinom koja je poslednji put viđena pre 55 godina. Tada je američki dolar još uvek bio podržan zlatom.
Prema podacima Svetskog saveta za zlato (WGC), centralne banke su u trećem kvartalu 2022. kupile rekordnih 399 tona zlata u vrednosti od oko 20 milijardi dolara. Zbog toga se globalna potražnja za plemenitim metalom vratila na nivoe pre pandemije. Maloprodajna potražnja zlatara i kupaca zlatnih poluga i kovanog novca takođe je bila jaka, navodi WGC u svom poslednjem tromesečnom izveštaju.
Prema podacima organizacije, globalna potražnja za zlatom iznosila je 1.181 tonu u kvartalu do kraja septembra. To predstavlja rast od 28% u odnosu na prethodnu godinu. WGC je saopštio da su centralne banke Turske, Uzbekistana, Katara i Indije među najvećim kupcima. I neke druge centralne banke su kupile značajne količine zlata, iako nisu zvanično prijavile kupovinu.
Turska centralna banka
Turska centralna banka je najveći zvanični kupac zlata ove godine, dodavši 31 tonu u trećem kvartalu na 489 tona zlatnih rezervi. Uzbekistanska centralna banka kupila je novih 26 tona, Katar – 15 tona, a Indija – 17 tona. Indija sad ima ukupno 785 tona zlatnih rezervi.
U zadnjem tromesečju, Turska maloprodajna kupovina zlata i kovanog novca je takođe porasla na 46,8 tona, što je više od 300% više u odnosu na isti period prošle godine.
Ovakav razvoj događaja nije iznenađujući s obzirom na činjeninu da se zlato i dalje smatra glavnim sigurnim utočištem u vremenima neizvesnosti ili previranja. I to sve uprkos pojavi kriptovaluta kao što je bitkoin. Zlato se takođe smatra efikasnom zaštitom od inflacije, iako neki stručnjaci kažu da je to tačno samo za duge vremenske periode, merene decenijama.
Zlatni fondovi u ETF-ovima smanjeni
Nažalost, rastuće kamatne stope su smanjile investicije u ETF-ovima koji drže poluge za investitore. Mnogi investitori su prodali akcije u ETF-ovima sa zlatom dok su kamatne stope rasle i povećale prinose na drugu imovinu. Prodaja poluga u fondovima, u kombinaciji sa kupovinom zlata od strane centralnih banaka, gurnula je cene zlata na dole za 8% u trećem kvartalu.
Zlato je nekamatonosna imovina, a investitori imaju tendenciju da prebace svoj novac na sredstva sa većim prinosom u vremenima rasta kamatnih stopa. Previše jak dolar ne pomaže cenama zlata. Cene zlata su pale za 9,3% od početka godine i skoro su 20% ispod svog martovskog maksimuma od $2.050 za uncu.
Na sreću za bikovske trgovce zlatom, dugoročni izgledi za plemeniti metal su ipak jasno bikovski. Tržišta su bila pripremljena za četvrti uzastopni porast ključne kamatne stope SAD od 75 baznih poena od strane Fed-a. Međutim, očekuje se da će taj trend usporiti od decembra.
Dok američka inflacija ostaje tvrdoglavo visoka, sve je više znakova da visoke kamatne stope počinju da usporavaju ekonomiju jer tržište nekretnina opada. Neke stope na hipoteke se skoro udvostručuju. To će, kažu analitičari, podstaći Fed da smanji svoja preterano agresivna povećanja.
Trgovci se slažu da će zlato dugoročno da poraste
Cene zlata će se oporaviti sledeće godine uprkos višim kamatnim stopama, prema industrijskom istraživanju. Trgovci očekuju da će cene porasti na $1.830,50 po troj unci do ovog vremena sledeće godine. To je skoro 11% iznad trenutnih nivoa.
Prostor za značajan oporavak cena zlata je veoma ograničen sve dok kamatne stope rastu, a američki dolar jača. Slabljenje dolara će verovatno poboljšati izglede za zlato. Dolar možda konačno gubi svoj sjaj nakon dugog perioda relativne snage u odnosu na druge glavne valute. Indeks dolara je nedavno pao na višemesečne minimume. Prema Vels Fargu, rast dolara će se verovatno nastaviti ove godine kako kamatne stope dalje rastu. Međutim, smanjenje stope Fed-a 2023. će dovesti dolar u „ciklični pad“. Drugim rečima, dolar bi trebalo da padne 2023. kada SAD uću u recesiju, a Fed snizi stope.
Dakle, kada vam mogućnosti to dozvole, neka vam kupovina zlata bude prioritet.
Izvor:
https://www.reuters.com/markets/commodities/record-central-bank-buying-lifts