Prinosi depozita zlata, Kitko vesti prenose izveštaj Barta Meleka, šefa strategije u TD Securities[1], o potencijalnim prinosima investicionog zlata na tržištu.
Prema Meleku, mišljenje da zlato ne nudi prinos je pogrešno, barem kada je reč o centralnim bankama. On vidi da depoziti zlata počinju da isplaćuju robusne prinose. Zlatne rezerve se smatraju visokolikvidnim fondovima.
„Stvaranje prinosa od zlata generalno nije dostupno većini privatnih investitora. Međutim, centralne banke mogu aktivno da upravljaju svojim sredstvima kako bi ostvarile prinos“, rekao je Melek.
„Centralne banke mogu da pozajmljuju svoje rezerve u polugama da bi zaradile kamatnu stopu na depozite u zlatu. One mogu da zamene zlato za američke dolare po terminskoj stopi koja je ponuđena na zlato (GOFO[2]) ili po stopi razmene[3]„, rezimirao je Melek u izveštaju.
Stopa zakupa zlata[4]
Definisana je kao Londonska međubankarska ponuđena stopa (LIBOR)[5] minus terminska stopa ponude zlata (GOFO). Nemoguće je izvući stope zakupa zlata iz javno dostupnih podataka, međutim, one ostaju ključne za razumevanje tržišta pozajmljivanja.
Stopa zakupa zlata je obično niska, ali je bilo nekoliko skokova uzrokovanih nekim pozebnim razlozima na tržištu pozajmljivanja zlata. U periodu 2009-2010., stope zakupa zlata su bile negativne, što je bila netipična situacija uzrokovana uvođenjem politike nulte kamatne stope. Kao što se vidi na grafikonu ispod, ne postoji pouzdana veza između cene zlata i stopa zakupa na duži rok.
Cena stope zakupa Cena spot zlata
Tokom protekle tri decenije, stope zakupa zlata su fluktuirale između tri različita perioda.
Između 1989. i 1999., 12-mesečna stopa zakupa zlata je u proseku iznosila 140-200 baznih poena, što je bilo veoma robusno. Između 2000. i 2009. u proseku je iznosila 54 bazna poena. A između 2010. i 2020. bila je samo 15 baznih poena.
„Nakon epidemije, došlo je do velikog pomaka pošto su globalne monetarne politike pooštrene. Prosečna stopa je oko 50 baznih poena od sredine marta 2022“, dodao je Melek.
„S obzirom na to da Fed nastavlja agresivno sa politikom zatezanja zbog velike inflacije, realne stope će nastaviti da rastu. Dugotrajna špekulativna aktivnost će opasti, a centralne banke će biti manje agresivne u rastu zlatnih rezervi. Shodno tome, TD Securities očekuje da će okruženje ponovo biti zrelo za održivi period relativno visokih prinosa. To su prinosi koji se plaćaju za zlato na depozitu u bankama poluga.“
Zašto centralne banke drže zlatne poluge?
Centralne banke drže zlatne poluge u svojim rezervama uglavnom zbog njihove suštinske vrednosti i njihove likvidnosti.
Međutim, TD Securities je primetio da postoji pritisak na centralne banke da iskoriste svoje zlatne rezerve kako bi ostvarile prinose.
„Ovo rezultira višim stopama zakupa pošto centralna banka svojim zlatom preplavi spot tržišta. To se zatim u budućnosti vrati od proizvođača i drugih vlasnika fizičkog zlata. Ovo je trend koji je nedavno počeo da se vraća“, Melek je izjavio. Prema istraživanju Svetskog saveta za zlato[6] o zlatnim rezervama centralnih banaka za 2020. godinu, 47% ispitanih je reklo da aktivno daju u zajam svoja sredstva. 53% je reklo da su uključeni u transakcije razmene sa svojim zlatnim rezervama.
„Tržišni uslovi sada podržavaju konstantno veće stope zakupa zlata“, primetio je Melek. „Fed-ovo agresivno pooštravanje sugeriše da je okruženje zrelo za veće stope zakupa. Takođe, više realne i nominalne stope su obično dobre za prinose zlata. Biće nastavljen pritisak na prodaju zlata sve do 2023. godine, zbog Fed-ovog povećanja realne stope. Oportunitetni trošak[7] držanja žutog metala u trezorima raste suočen sa neprihvatljivo visokom inflacijom“.
TD Securities predviđaju niže cene zlata. Ekonomska slabost i slabost tržišta roba takođe znači da će mnoge centralne banke morati da iskoriste rezerve u američkim dolarima. To sugeriše da bi kupovina investicionog zlata mogla da ostane spora. Ovo bi takođe trebalo da pomogne da se prinosi zlata povećaju kroz zakupe do 2023. godine.
Izvori:
https://seekingalpha.com/article/3975427-gold-lease-rates-and-gold-prices
[1] Vodeća investiciona banka
[2] Gold offered forward rate – kamatna stopa po kojoj su učesnici spremni da pozajmljuju zlato u odnosu na američke dolare
[3] Swap rate – fiksna kamatna stopa koju primalac zahteva u zamenu za neizvesnost da će morati da plati kratkoročnu promenljivu stopu tokom vremena
[4] Gold lease rate
[5] London Interbank Offered Rate
[6] The World Gold Council
[7] Izgubljena mogućnost za dohotkom