loader image

Investiciono zlato || Golden Space || Cena zlata

Finansijska krizaJP Morgan uhvaćen u manipulaciji tržištem zlata

jp-morgan-uhvacen-u-manipulaciji-trzistem-zlata

Kitco[1] navodi da je na suđenju za manipulaciju cenama rečeno da JP Morgan godinama potkrada tržišta investicionog zlata i srebra.

Lusi Dženings, tužilac iz odeljenja za prevare Ministarstva pravde, rekla je: „Ovo je slučaj kriminalne zavere. Ta zavera je unutar jedne od najvećih banaka na Volstritu. Da bi zaradili više novca za sebe, odlučili su da varaju“.

Trojica bivših radnika JP Morgana-a su na osuđeničkoj klupi. To su direktor za plemenite metale, M.l Novak, trgovac zlatom G. Smit, i Dž. Rufo, izvršnog direktora koji prodaje hedž fondove. Svi su optuženi za zaveru da izvrše manipulaciju cenama, robne prevare i lažiranje od 2008. do 2016. godine.

Lažiranje je zabranjeno zakonom 2010. Ova manipulacijska praksa, koja je osmišljena da stvori iluziju potražnje, ili njenog nedostatka, poznata je kao „spufing[2]„. To uključuje ogromne naloge koje trgovci otkazuju pre nego što budu izvršeni. Zatim pokušavaju da poguraju cene u pravcu u kome žele da svoje stvarne trgovine učine profitabilnim. Na primer, da bi kupio akcije po nižoj ceni, trgovac u početku daje naloge za prodaju ispod tržišne cene. Cena pada, otkazuje se nalog, i trgovac kupuje akcije po sada nižoj ceni.

Rečeno je da je Smit, vodeći trgovac investicionim zlatom, tokom godina izvršio 38.000 sekvenci „slaganja cena[3]„. Tužioci su u podnescima rekli da je to oko 20 dnevno. Sam Novak je prvenstveno trgovao opcijama, ali je učestvovao i na tržištu fjučersa da bi zaštitio te pozicije. Bavio se „slaganjem cena“ u septembru 2009. godine, prema podacima, i nastavio da koristi ovu tehniku oko 3.600 puta. Rufo je navodno govorio Smitu gde mu je potrebna trgovina kako bi ispunio narudžbine koje uključuju najmanje dva klijenta njegovih hedž fondova. To su Mur Kapital Manadžment i Tudor Investment Korporacija, prema sudskim podnescima.

Banka nije uspela da identifikuje, istraži i zaustavi ovo, čak ni nakon što je novi sistem nadzora otkrio probleme 2014.

 

Manipulacije tržištem

JP Morgan Čejs je pristao da plati više od 920 miliona dolara. Takođe je priznao da je izvršio krivična dela manipulacije tržištem za plemenite metale i tržištem trezorskih hartija od vrednosti.

Ovo nije jedini slučaj visokog profila u poslednje vreme. Dvojicu bivših trgovaca plemenitim metalima u Meril Linču porota u Čikagu je proglasila krivima za lažiranje. Takođe su 2020. godine osuđena dvojica trgovaca Dojče Banke AG.

„Ova prinudna akcija pokazuje posvećenost CFTC[4]-a da bude stroga prema onima koji namerno krše naša pravila. Pokušaji da se manipuliše našim tržištima neće biti tolerisani“, rekao je predsednik CFTC-a Hit Tarbert.

CFTC, Komisija za trgovinu robnim fjučersima i Ministarstvo pravde su se poslednjih godina posvetili istraživanju lažiranja. Oni koriste sofisticirane alate za analizu podataka kako bi uočili potencijalne prekršaje koje ranije nisu mogli da otkriju.

Osnivač JP Morgan-a, sam JP Morgan, je jednom izjavio pred američkim kongresom: „Čisto zlato je novac. Sve drugo je kredit“. On je takođe smatrao da je za poslovanje potreban dobar karakter i integritet.

 

 

Više o ovome:  https://youtu.be/TPtHNLLhDP0

 

[1] Najpoverljiviji izvor za vesti o metalima, poslovanju i finansijama

[2] Spoofing

[3] Layering – Lejering je strategija u fisokofrekventnom trgovanju gde trgovac pravi, a zatim otkazuje naloge koje nikada ne namerava da izvrši u nadi da će uticati na cenu akcija.

[4] Commodity Futures Trading Commission – Komisija za trgovinu robnim fjučersima

[(0) / (0)]
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Kategorije

Kalendar

децембар 2024.
ПУСЧПСН
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je prazna
    Call Now Button