Cene zlata su pale za 1% u poslednjih pet trgovačkih dana, ne uspevajući da zadrže $1.800 za uncu uprkos trgovanju iznad tog nivoa ranije ove nedelje. Srebro je bilo otpornije. Poraslo je za 1% i sada je iznad $23, dok je odnos zlata i srebra (Gold Silver Ratio) nastavio svoj pad ka 77.
Kamatne stope i inflacija nastavljaju da pokreću tržišta, uz strogu politiku Fed-a koji su povećali stope za 0,50%. Fed obećava da će nastaviti tu politiku, uprkos podacima o inflaciji (CPI) koji su manji od očekivanih. Pritom, glavna godišnja inflacija u SAD je pala na 7,1% u godini do kraja novembra.
Federalne rezerve kvare praznično raspoloženje
Cene zlata su počele nedelju na veoma jakim osnovama. U jednom trenutku zlato se trgovalo iznad $1.820 za uncu, pošto su podaci o inflaciji u SAD zabeležili najmanji mesečni porast potrošačkih cena u više od godinu dana. To je izazvalo nadu da će Fed uskoro smiriti tempo povećanja kamata.
Dok je inflacija i dalje viša od udobnog raspona Fed-a, ublažavanje inflacije pojačava stav da bi mogao biti na vidiku vrhunac ciklusa povećanja kamatnih stopa. Povećanje kamatnih stopa ove godine je odgurnulo investicioni novac od zlata, jer su investitori jurili za većim prinosima u američkim trezorima. Ukupni fondovi (ETF) kojima se trguje na berzi zlata su pali za oko 13,2 miliona unci u odnosu na vrhunac u aprilu ove godine. Usporavanje povećanja stopa ili mogućnost smanjenja kamatnih stopa kasnije u 2023. mogli bi da preokrenu trend i pomognu da se investicioni novac vrati u zlato.
Poslednji put kada je inflacija predstavljala veliki problem kao danas Fed je povećao stope čak i bržim tempom (u 1974. i 1980.). Isto tako, centralna banka je zadžala politiku kontinuiranog zatezanja mnogo duže nego što smo videli do sada (1967. i 1976. godine).
Fed je zaista usporio tempo povećanja kamatnih stopa na sastanku ranije ove nedelje, podižuči stope za samo 0,50% (nakon četiri mesečna povećanja od 0,75%). Stope su sada na nivou 15-godišnjeg maksimuma u rasponu od 4,25%-4,5%.
Povratak priliva investicija u zlatne ETF-ove
Trenutni tržišni podaci sugerišu da se vidi povratak priliva u zlatne ETF-ove, dok fizička potražnja za zlatnim polugama i kovanicama ostaje jaka.
Uprkos široko očekivanom povećanju kamatne stope od strane Fed-a, tržištima se nije dopalo njihovo agresivno raspoloženje. S&P 500 je pao za skoro 5% u odnosu na najviši nivo unutar nedelje. Daleko od omogućavanja veselog dočeka Deda Mraza, Fed izgleda kao da pritiska tržišta. Centralna banka je jasno stavila do znanja da će skoro sigurno biti još pooštravanja politike početkom sledeće godine.
Kamatne stope ostaju znatno ispod glavne inflacije
Što se inflacije tiče, primećeno je da je u svim prethodnim ciklusima inflatornih skokova i povećanja stopa, Fed povećao kamatne stope na nivo koji je bio viši od stope inflacije. Sada već godinu dana, i do danas, kamatne stope ostaju znatno ispod glavne inflacije, sa oko 2,50% jaza između njih. To je zato što Fed ove godine tretira inflaciju uglavnom kao prolaznu, i stoga se samo fokusira na povećanja nominalnih kamatnih stopa.
Investitori su, međutim, drugog mišljenja. Trenutne stope inflacije su skočile u 2022. godini, ali tržišta su već utvrdila cene u kolapsu inflacije u budućnosti. 5-godišnje i 10-godišnje stope rentabilnosti su sada na 2,25% ili niže.
Ovo se može zaključiti iz sledećeg grafikona. On prikazuje i cene zlata u dolarima, i plavu liniju koja pokazuje jaz između trenutne glavne stope inflacije (7,1%) i stope 10-godišnje inflacije u SAD.
Grafikon pokazuje da se 2022. godine razvio jaz bez presedana između trenutne glavne inflacije i tržišnih očekivanja buduće inflacije. I dok je počeo da se zatvara u poslednjih nekoliko meseci, još uvek postoji jaz od skoro 5%. To je veće od onoga što se videlo neposredno pre globalne finansijske krize od pre 15 godina, kada su cene zlata skočile.
Imajući sve ovo u vidu, inflacija bi mogla da padne za nekoliko procentnih poena u 2023. godini. U takvom okruženju moguće je poskupljenje zlata, baš kao što je to bilo ranije ove nedelje. Kolaps inflacije takve veličine gotovo sigurno bi bio praćen uslovima poput recesije i pauzom u povećanju kamatnih stopa. To bi povećalo potražnju za svim plemenitim metalima.
Robe neprivlačne uprkos jakoj godini
Robe su bile lideri na tržištu veći deo ove godine. Porasle su za 9% u poslednjih dvanaest meseci, pošto su investitori nastojali da iskoriste zamah u sektoru. Nasuprot tome, sredstva sa stalnim prihodom su imali jednu od svojih najgorih godina u evidenciji. Cene 10-godišnjih trezora su pale za skoro 30% u poslednjih dvanaest meseci.
Podaci sugerišu da su profesionalni investitori pozicionirani za tri stvari:
- Za potencijalnu globalnu recesiju, ili barem značajno usporavanje rasta sledeće godine. To bi moglo dovesti do pada tržišta akcija za još 20-25% na osnovu prošlih epizoda
- Za oštar pad inflacije u narednoj godini, podižući očekivanja da ćemo do kraja sledeće godine možda videti pad godišnjeg rasta potrošačkog indeksa do 2%
- Za lakšu monetarnu politiku, uz očekivanja da će centralne banke sniziti kamatne stope 2023. godini
Cene zlata su eksplodirale poslednji put kada se ovo dogodilo
Anketa menadžera fondova Banke Amerike pružila je još jedan direktno relevantan uvid za plemenite metale. Taj uvid je prikazan u grafikonu ispod, koji pokazuje da 21% menadžera imovine misli da je zlato potcenjeno.
Podaci su čak niži nego u januaru 2009. i u septembru 2018. Tada je zlato u periodu od dve i tri godine koji je usledio ostvarilo veoma značajna poskupljenja. Porast je bio od 44% do 90%, u zavisnosti od vremenskog okvira koji se gleda.
Ako se istorija ponavlja, onda ne bi bilo iznenađujuće da u naredne dve do tri godine cene zlata porastu do $2.600 i $3.400 za uncu.