loader image

Investiciono zlato || Golden Space || Cena zlata

ZlatoCene zlata i slabljenje petrodolara

Kako se cene zlata i dalje drže blizu nivoa od $2.000, trgovci bikovi očekuju velike događaje vezane za monetarni metal, kao i za globalni monetarni sistem. Potencijalni uspon zlata na nove rekordne vrednosti poklapa se sa padom globalnog statusa američkog dolara kao svetske rezervne valute.

Veliki proizvođači nafte ulaze u BRIKS

U toku pisanja ovog teksta, svetski mediji javljaju da Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Argentina, Egipat, Iran i Etiopija postaju članice BRIKS-a od januara 2024. Kao rezultat toga, 80% svetskih naftnih resursa biće pod kontrolom BRIKS-a.

Pristupanje Saudijske Arabije i UAE BRIKS-u predstavlja veliki izazov dominaciji američkog dolara u globalnom finansijskom sistemu. 

Američki dolar je trenutno svetska rezervna valuta, što znači da je valuta izbora za međunarodnu trgovinu i investicije. Ovo SAD daje značajnu količinu ekonomske i političke moći koja uključuje i kontrolisanje cene zlata.

Cene zlata i slabljenje petrodolara

Prekid prakse recikliranja petrodolara

Saudijska prodaja nafte nudi SAD prednost od 7 triliona dolara. Međutim, ulaskom u BRIKS, Saudijska Arabija može da formira sporazume o razmeni valuta prema kojima zemlje BRIKS-a ne moraju da kupuju naftu u dolarima.

Ovo označava prekid prakse recilkliranja petrodolara. 

Ako zemlje BRIKS-a prestanu da kupuju naftu od Saudijske Arabije u dolarima, to će oslabiti dolar i otežati SAD pozajmljivanje novca. Ovo bi moglo da ima značajan uticaj na američku ekonomiju.

Kina je najveći vlasnik državnih obveznica SAD

Takođe, Kina je jedan od najvećih vlasnika državnih obveznica SAD. Ako Kina prestane da kupuje državne obveznice SAD, to će otežati SAD pozajmljivanje novca. To bi isto moglo da dovede do viših kamatnih stopa i sporije ekonomije. Rezultat toga je obično pritisak ne cene zlata.

Kina, inače poseduje 1 trilion dolara u američkim obveznicama.

Kombinovani BDP BRIKS-a je preko 20 triliona dolara

Zemlje BRIKS-a imaju ukupnu populaciju od preko 4 milijarde ljudi, što je više od polovine svetske populacije. Do sada, prvih 5 zemalja BRIKS-a su imale kombinovani BDP od preko 20 triliona dolara, što je oko 25% svetskog BDP-a. Oni su glavni proizvođači roba kao što su nafta, gas i metali, i sve više ulažu u svoje ekonomije. 

Zlato-za-naftu

Koncept zlato-za-naftu nije više novina. Gana je već 2021. objavila svoj program zlata-za-naftu. Kenija je već pre toga počela da trguje sa Emiratima i Saudijskom Arabijom prihvatajući plaćanje u njihovim valutama. Takvi ugovori podrivaju postojeći sistem petrodolara, tj. kupovinu nafte isključivo američkim dolarima.

BRIKS valuta sa zlatnom i naftnom podlogom

Kada BRIKS lansira svoju valutu, ona će da smanji tražnju za američkim dolarima. U isto vreme, pozicija američkog dolara kao svetske rezervne valute će da oslabi. Ovo će, zatim, da oteža SAD finansiranje njihovih budžetskih deficita i da oteža uvođenje ekonomskih sankcija drugim zemljama.

Stvaranje valute BRIKS-a predstavlja veliki razvoj događaja sa dalekosežnim implikacijama na globalnu ravnotežu snaga pa i na cene zlata. To slabi dominaciju američkog dolara i daje ekonomijama u usponu poput Kine i Indije više ekonomske i političke moći. Stoga je verovatno da će SAD pokušati da se odupre pokušaju BRIKS-a da stvori sopstvenu valutu.

Dakle, valuta BRIKS-a je već na putu. Prema Putinovoj deklaraciji, funkcionisaće kao korpa sa vrednostima pet valuta BRIKS-a (kineski renmimbi, ruska rublja, indijska rupija, brazilski real i južnoafrički rand).

Ova korpa valuta će biti poludecentralizovana i stabilnija od američkog dolara. Povrh svega, analitičari veruju da će ta valuta da bude zaštićena zlatom kako bi joj ono dalo još više snage i stabilnosti. Ulaskom Saudijske Arabije u BRIKS, ta valuta se osnažuje i naftnom podlogom. 

Valuta BRIKS-a će postati najvredniji novac na svetu.

Kako će sve to uticati na cene zlata

Jedan od znakova upozorenja kolapsa valute bio bi skok cene zlata. Čini se da moćnici na tržištu fjučersa pokušavaju da potisnu zlato nazad kad god počne da prelazi $2.000 po unci.

Iako se tržište zlata suočava sa snažnim otporom blizu sadašnjih nivoa, ono ne može zauvek da se ograniči.  Posebno je to teško s obzirom na to da dolari, kojima se zlato vrednuje, stalno gube vrednost. Što duže cene zlata ostanu potisnute, to će se više povećavati pritisak za eventualni proboj.

 

[(0) / (0)]
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Kategorije

Kalendar

новембар 2024.
ПУСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
0
    0
    Vaša korpa
    Vaša korpa je prazna
    Call Now Button